Ako prestať fajčiť a nezostať úplne sám - časť 3.

Autor: Michal Hruškovic | 10.4.2015 o 14:31 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1328x

Cigarety, v podstate fajčenie tabaku vo všeobecnosti, je spoločenská záležitosť. Kamkoľvek idete, nájdete skupinky fajčiarov, ktorých závislosť núti tráviť každú prestávku vonku. Či je vietor, dážď, sneh, takmer vždy o niečom zúrivo debatujú. Ešte som po pravde nevidel, aby v takejto skupinke panovalo ticho, i keď sa jedná o osoby, ktoré  inak k sebe až tak blízko nemajú.

Z vlastnej skúsenosti viem, že cigareta pôsobí uvoľňujúco. Zistíte, že s vami má dotyčný fajčiar niečo spoločné a na tom staviate rozhovor. Nech už to je rozprava o cigaretách, či náhodných témach, ktoré vám „na cige“ napadajú jedna radosť. Akoby vám dvíhala sebavedomie. Je to skvelý spôsob zoznámenia sa v „uvoľňujúcom“ prostredí tabaku.

No musím vás upozorniť, že ak prestanete fajčiť, tak z tejto komunity vypadnete. I keď sa možno s už s obľúbenou skupinkou budete snažiť chodievať poklebetiť bez cigarety, už to proste nebude ono. Ostanete “vyhnancami“ tohto debatného krúžku. Treba dvihnúť hlavu hore, existujú kávičkári, čajíčkári, ajtíčkári a iný „čkári“. Človek nemusí byť samotár. Týchto spoločenských klubov je viac než na americkej strednej a každý si môže nájsť ten svoj. Budete nový a uvoľnená komunikácia bez cigarety v ruke pre vás možno bude na začiatku predstavovať problém. Vaša neistota bude prameniť, ako som už spomínal, len z predchádzajúceho zvyku, ale blok bude len vo vašej hlave. V skutočnosti ste hlavný problém už odstránili. Máte otvorený širší svet s väčšími možnosťami. Hlúpo povedané, cigarety smrdia a fajčiar bude vždy len vo svojom kruhu, no nefajčiar ich má koľko chce. Fajčenie vás naopak napriek komunikatívnosti nechtiac uzatvára do jednej skupiny, či sa vám to páči, alebo nie.

Múdrejších zo spolku fajčiarov sa mi podarilo pretiahnuť na stranu nefajčiarov, niektorých dočasne, iných dlhodobo. Pravda je taká, že napriek celej tej šaráde o cigaretách, takmer každý chce prestať. Je to jedna z popredných tém kruhu fajčiarov, sám som ju dookola omieľal, až prišiel na psa mráz. Keď sa spýtate kohokoľvek, každý vám povie, že nechce fajčiť do konca života a prefajčiť sa tak na druhý svet. Tí rozumnejší si to uvedomili a tí ostatní čakajú, kým ich motivujete, napríklad vy.

Okolie, rodina aj kamaráti vám budú vďační, budú spokojní a uvidia vás v inom svetle. Stanete sa niekým, kto má pevnú vôľu a splní, čo si zaumieni. Fakt je ten, že nie každý to dokáže a o to väčší osobný úspech to predstavuje. To oceníte až keď sa to podarí.

Osobne som mal veľké šťastie v tom, že som bol v nefajčení podporovaný a viem, že moje okolie mi to veľmi uľahčilo.  Napriek tomu poznám, aké dôležité je nájsť si náhradu, adekvátnu kompenzáciu absencie tabaku. Mám na mysli náhradu, nie zlozvyk.

Je dobré začať cvičiť a vidieť, ako sa pri nefajčení zlepšuje fyzická kondícia. Napríklad taký beh so sluchátkami je skvelý relax, alebo dať si jablko miesto cigarety.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Koniec cigaretám a s tým spojené priberanie je bohužiaľ čiastočne pravda a toho sa obáva väčšina ľudí. Neznamená to, že keď fajčíte, tak vám lepšie trávi. Cigarety jednoducho potláčajú chuť do jedla. No neprestať fajčiť, pretože máte obavu o svoje kilá, je číry nezmysel a obyčajná výhovorka. Stačí sa zdravo stravovať, neprejedať sa, jesť viac zeleniny a ovocia a začať cvičiť. Skúste si dobré jedlo vychutnávať, netreba ho  rýchlo do seba nahádzať vo fastfoode. Navyše je treba si uvedomiť, že váš žalúdok nie je nastavený na väčšie dávky jedla, pokiaľ si ho sami neroztiahnete. Ak pri abstinencii tabaku nebudete hľadať útechu v jedle, nemusíte sa obávať o svoju váhu a následný nárast chuti do jedla. A nech mi nikto nepovie, že nemá polhodinu čas zacvičiť si pred telkou. Tie správy čo chodia v TV vám zvýšia adrenalín i fyzický výkon a niekde si naakumulovaný stres vybiť musíte.

Mať obavu, že keď prestanete fajčiť priberiete, stratíte kolektív, alebo sa dokonca odcudzíte, je falošná fáma. V konečnom dôsledku každý fajčiar chce v kútiku duše prestať fajčiť zo zdravotných, či už iných dôvodov. Najväčšou chybou je vytvorenie si ilúzie, čo všetko stratí a hľadať dôvody, prečo neprestať. Od týchto sebaklamov sa treba oslobodiť a prestať teraz, pretože lepšie už nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?