Toľko plánovania pre jedinú noc

Autor: Michal Hruškovic | 10.10.2015 o 13:30 | (upravené 11.10.2015 o 13:23) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  984x

Sezóna svadieb síce skončila septembrom, no fotky z nich budú na sociálnych sieťach kolovať ešte dlho. Ruku na srdce, kto sa nerád pozerá na smotánku, vo frakoch oblečených pánov a distingvované dámy, na ktorú sa meníme?

Práve sa mi oženil kamarát a všetkým nám tak trochu chýba, nech je mu zem ľahká. Príliš veľa tých svadieb za sebou nemám, a práve preto ju považujem za raritu a príležitosť, na ktorú sa veľmi teším. Inak tomu nebolo ani teraz. Kto by aj nie, veď je to šťastná udalosť  v kruhu priateľov a známych, kde je hojnosť jedla, pitia, hudby a kvalitnej konverzácie pri poháriku, najmä v neskorších knísavých hodinách.

Na druhej strane, svadba je tou nocou, pre ktorú sa pár trápi a drie často aj pol roka dopredu - vymýšľa, rezervuje a vypeká. To všetko a ešte oveľa viac pre veľkolepú hostinu, ktorá trvá len pár hodín. Častokrát je očakávanie vysoké a obava z nesplnenia nastavenej latky spôsobuje páru nočné mory.

Čo keď to nevyjde? Čo keď nikto nechytí kvetinu? Čo ak sa Dr. Iľko mýlil a bude pršať? Takéto banálne veci skutočne dokážu rozhádzať nevestu, či ženícha do nepríčetnosti, pretože svadba je jedným z najdôležitejších a najšťastnejších dní v ich živote. Je to intímna chvíľa, ktorú sa rozhodli zdieľať s nami ostatnými, a chcú, aby bolo všetko vrcholom perfekcionizmu.

Preto je dôležité všetko. Od farby ruží až po farbu farárovho Rudolfovho nosa, prípadne bezchybný oblek fotografa.

Takáto udalosť veľmi nákladnou záležitosťou a vedia to všetci. Vie to sobášiaci sa párik, ich rodičia a čo je najhoršie, vedia to organizátori a prenajímatelia priestorov. Keď som sa kamaráta spýtal na cenu, smutne vyronil zopár krvavých sĺz a polohlasne kútikom, tak aby ho nikto nepočul mi pošepol cenu, po ktorej mi vyprchala z tváre všetka farba. Nebudem citovať, ale vyjadril sa v tisícoch, vysoko v tisícoch.

Svadba je drahá, teda pokiaľ sa nechcete vziať  neplánovane v Las Vegas a dať neznámej žene babičkin prsteň, prípadne si zorganizovať malú súkromnú svadbu o štyroch, čo je taktiež bežné a rozhodne k peňaženke šetrnejšie riešenie. A najmä je treba si uvedomiť, že svadba je o šťastnom páriku a na zloženie sľubu manželského stačí len jeden zamilovaný párik, pretože ostatných k tomu nepotrebujú. Svadba je totiž o šťastí dvojice a je to tá časť, pri ktorej obaja sľubujú zatiaľ, čo my ostatní so slzou na krajíčku mlčíme. Vymenia si čerstvo naleštené prstene, ktoré sa na rukách blýskajú ako milááášek. No keby to tak robil každý, svadby by sa stali tak trochu fádnymi citovými formalitami.

Nakoniec, tak ako je to vždy, keď je človek prekvapený, je taktiež zvedavý, a teda som chcel zistiť, čo toľko stálo.

Takže drahí budúci svadobčania, najdrahšie je suverénne jedlo a prenájom miesta. Toto je, drahí čitatelia, čistá ryža. Pretože ak si myslíte, že to končí predraženým prenájmom miesta, tak sa hlboko mýlite. Treba zaplatiť za stoly, predsa ste si vy naivní hlupáci nemysleli, že si prenajímate čosi iné, než len prázdnu miestnosť. Platí sa samozrejme za prestieranie, za výzdobu a dokonca aj za prípadné záhradné osvetlenie. Už tam chýbal len chlapík so šťukátkom, ktorý počítal spláchnutia na záchodoch.

Ďalšou na rade bola rezervácia kostola, na čo museli myslieť dostatočne dopredu. Za svadbu v kostole sa dáva síce len dobrovoľný dar, no predpokladám, že ak by sa párik chcel sobášiť na Smolenickom zámku, či povedzme dóme sv. Martina, bolo by to za podstatne vyšší poplatok.

Za to dostali sympatického kňaza, ktorý nám zaspieval, a štvrť hodiny rozprával o ceruzke, ktorú nakoniec blahosklonne venoval mladomanželom. Medzi ospevovaním tohto grafitového výdobytku spomenul aj veľmi dôležitú gumu, čo pobavilo najmä mladšie ročníky. Osobne si nemyslím, že je kaučuková látka správnou inšpiráciou pre katolíckeho kňaza. Napokon len párkrát prevrátil očami, dovolávajúc sa zásahu najvyššieho, keď sme si dovolili v kostole zatlieskať, ale to už sme sa tlačili von.

No a naša milá dvojica to celé znášala za príjemného cvakania foťákov z piatich centimetrov do tváre (s bleskom). Napriek tomu si udržala úsmevy na tvárach.

Fotiť chceli všetci. Samozvaných profesionálov z Natioanl Geographic sa vyrojil celý kŕdeľ – strýkovia, kamaráti a dokonca aj najatý fotograf s denným honorárom aký má sám Iron Man. Škoda, že fotografie dosahovali kvality, ako keď môj otec fotí babku pri jedle.

Tu však výpočet nekončí. Treba započítať svadobné šaty, lupene, závoj, make-up, , tortu, pitie (ktoré sa platí separátne a za každú otvorenú fľašu sa samozrejme platí extra „korkovné“), animátor, DJ, pagáče, obrusy atď.. Tento zoznam je skutočne dlhý. Navyše potrebovali robiť rozhodnutia týkajúce sa zasadacieho poriadku, rodinu k rodine, opilcov k opilcom.

Napokon jediným, čo môže zachrániť zruinovanú rodinu pred krachom, sú svadobné dary. Dobre radím, dajte peniaze. Sú skladné, netreba sa zaoberať  balením a dvojica sa poteší, pretože sa im aspoň čiastočne vrátia náklady za svadbu.

Ak je na svadbe viac než dvadsať hostí, šanca, že sa dohodnú na darčekoch, je nulová a tak sa ľahko môže stať, že mladomanžel otvorí prvý dar a nájde toaster. Poteší sa, i keď už doma jeden má. Dva sa vždy vyplatia v prípade, že jeden vyskratuje a vyhodí poistky v celom bloku. Pri štvrtom toasteri už skratuje sám ženích a úsmev na perách stuhne v predsmrtnom úškľabe.

Siedmy toaster hádže o stenu a pri ôsmom sa  z izby ozýva hysterický plač. Predsa len toastre a sto kytíc, ktoré vám doma hnijú za neustáleho bzučania múch, ktoré okolo nich bez prestávky krúžia, nie je tá správna odmena za pretancovanú  výnimočnú noc.

Načo pridávať starosti, keď všetko môže byť vyriešené tak jednoducho.

No a nesmieme zabúdať na tradície a šampionát v upratovaní rozbíjaných tanierov, kde sa odohral tanec medzi črepinami a futbal s kusmi taniera. A keďže sa šampanské podávalo neustále, prikvitlo na zemi aj zopár okolitých popolníkov, čo sa vlastníkovi hotelu mimoriadne páčilo. Samozrejme prebehlo i odčepčenie a ruská ruleta s pohárikmi, po ktorej sa nevestina tvár skrčila ako starý pergamen a i napriek solídnemu hereckému výkonu ženícha, každý vedel, kto si vybral alkohol.

Celý večer, vrátane krájania torty i trochu divokejšej zábavy, ktorá sa nezaobišla bez niekoľkých škvŕn na košeliach, či sakách, rozbitých kolien jedného dievčatka a dvoch spoločensky unavených kamarátov, prebehol hladko a úžasne.

Ďakujeme za skvelé večere i za vynaloženú drinu a samozrejme, gratulujeme novomanželom a prajeme im všetko najlepšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?